Nuorten (T ja P 18 vuotta) ja aikuisten Suomen mestaruusuinnit kisattiin Helsingissä 27.-30.6.2024. Nuorten Suomen mestaruus tuli heti ensimmäisessä lajissa eli tyttöjen ja poikien mix joukkueella 4×50 metrin vapaauinnissa, jossa mestaruuteen uivat Roope Koskela, Tuuli Peltola, Venuel Suvila-Anton ja Sini Mäkilä. Tästä oli hieno aloittaa 4-päiväinen urakka. Mestaruuteen nuorten puolella ui vielä Roope Koskela kahdesti voittaen P 18 sarjan 50 metrin perhosuinnin ja 100 metrin vapaauinnin.
Tyttöjen puolella viestijoukkueemme Mona Hankavuori, Rita Heinonen, Sini Mäkilä ja Minea Kynkäänniemi ui hienosti hopealle 4x 200 metrin vapaauinnissa. Hopealle ylsi vielä Venuel-Suvila Anton 50 metrin vapaauinnissa ja Sini Mäkilä 100 metrin vapaauinnissa.
Aikuisten sarjassa Roope Koskela kävi pokkaamassa pronssia miesten 50 metrin perhosuinnissa.
Mitalistien lisäksi joukkueemme uimarit uivat useasti pistesijoille eli 8 parhaan joukkoon. Nuorten puolella seurojen välisessä mitalitaulukossa seuramme oli kolmas ja seurojen välisessä pistetilastossa neljäs. Aivan huikeat suoritukset koko joukkueelta. Onnittelut kaikille!